Pierwsza Mackmyra z oznaczeniem wieku — już wkrótce!

Pierwsza Mackmyra z oznaczeniem wieku — już wkrótce!

Podróżowałem niedawno po Szwecji, przy okazji zaproszenia na pierwsze w historii World Whisky Forum, odbywające się w destylarni Box.
Szwecja także przekonała się do whisky, a co więcej przekonała nie tylko Szwedów, stąd już nie tylko Mackmyra, ale siedem innych destylarni produkuje tu whisky. Co prawda producent whisky w tym kraju, jeśli tylko „dogada się” z państwowym dystrybutorem Systembolaget, który włada wszystkimi sklepami monopolowymi i który decyduje co tam będzie dostępne, może spać spokojnie, jego produkty trafią na półki w każdym zakątku Szwecji.

Z drugiej strony, taki system sprawia, że Systembolaget ma pierwszeństwo w kontraktowaniu wszystkich nowych edycji, stąd tylko pozostałości mogą być rozdysponowane na pozostałe rynki.
I w właśnie z tego powodu, pierwsza w historii destylarni Mackmyra whisky dwunastoletnia trafi do Polski w zawrotnej ilości dwóch kartonów. Trochę lepiej wygląda sytuacja z ich drugą limitowaną edycją Mackmyra 10 yo, która od 24 marca będzie rozsyłana na poszczególne rynki. To także pierwsza w historii destylarni whisky z określeniem wieku na etykiecie, stąd ogromne zainteresowanie tym produktem. Pomysł na otwarcie pierwszej w Szwecji destylarni whisky zaświecił w głowach obecnych właścicieli na stoku narciarskim, na którym co roku kilku szkolnych kolegów celebrowało spotkanie butelką szkockiej. Czemu szkockiej pomyśleli, skoro jęczmień, woda i drożdże dostępne są niemalże pod każdą szerokością geograficzną. Od pomysłu do realizacji brakowało tylko funduszy, jednak już w 1999 roku pierwsze krople szwedzkiego destylatu spłynęły z aparatury. Bardzo szybko okazało się jednak, że zainteresowanie produktem znacznie przewyższa moce przerobowe, należało zatem rozbudować destylarnię, lub zbudować nową, większą. Takowa powstała w 2012 roku nieopodal, w miejscowości Gavle i jest zupełnie pionierskim projektem. Po pierwsze jest to chyba najwyższa destylarnia na świecie, z budynkiem o wysokości 37m, w którym cały proces produkcji wykorzystuje zjawisko grawitacji. Rozpoczyna się on od samej góry i wykorzystując wspomniane wcześniej zjawisko kończy się na poziomie parteru. Whisky produkowana jest w dwóch odmiennych recepturach, jednej delikatnej owocowej, drugiej dymnej, w której niespotykany gdzie indziej aromat uzyskuje się z tlących się w piecu gałązek jałowca.
Ale to nie koniec ciekawostek. Głównym magazynem, w którym spoczywają beczki z destylatem jest wynajęta, nieczynna kopalnia Bodas, gdzie 50 m pod ziemią whisky dojrzewa. Była kopalnia sprawiała nie lada problem, gdyż ze względu na stałą, roczną, niską temperaturę, whisky dojrzewała zbyt wolno. Zaprojektowano zatem wyjątkowo małe beczki o pojemności 30 l, większy kontakt z dębiną pomógł w przyspieszeniu maturacji.
Oprócz znanych i używanych wszędzie na świecie beczek po Bourbonie i Sherry, wykonywanych z amerykańskiego i hiszpańskiego dębu, postanowiono poeksperymentować z rodzimym dębem szwedzkim, a eksperyment przyniósł niespodziewanie ciekawe efekty, nasycając spoczywający w nim destylat dodatkowymi aromatami, zbliżonymi do liści tytoniu, herbaty oraz ziół.
Powróćmy zatem do sezonowej, limitowanej, pierwszej w historii Mackmyry whisky z wiekiem na etykiecie — Mackmyry 10 yo.
Leżakowana przez pełnych 10 lat w beczkach po Bourbonie, Sherry oraz nowych beczkach „virgin oak”, butelkowana jest jak wszystkie wersje Mackmyry z podwyższoną mocą 46,1%, bez filtracji na zimno. Wg zapewnień master blendera Angeli D’Orazio, charakteryzują ją aromaty owoców leśnych, ogrodu pełnego kwitnących kwiatów, ziół, rodzynek i anyżku.
Limitowana edycja oznacza, że do Polski już niedługo trafi zaledwie 150 butelek, dostępnych w ofercie wyłącznego dystrybutora — firmy Tudor House, oraz w sklepach Ballantines, należących do firmy.Pierwsza w historii Mackmyra z oznaczeniem wieku na etykiecie z pewnością jest warta wypróbowania.

Pomysłodawca i organizator festiwalu Whisky Live Warsaw, właściciel działającej od ponad 20 lat firmy Tudor House, zajmującej się importem i dystrybucją whisky w Polsce, a także właściciel sieci sklepów Ballantine’s. Inicjator i organizator cyklicznych degustacji whisky w Polsce, założyciel zamkniętej grupy miłośników whisky na Facebook.com „Whisky Fan Club”. Pierwszy i jedyny dotychczas Polak, który zasiadał w jury prestiżowych zawodów World Whiskies Awards, odbywających się rokrocznie w Londynie.

Testimonial Jarek Buss
Jarek Buss
Anna Buss, Arkadiusz Iwanowicz, Weronika Potocki, Monika Domańska, Andrzej Zamojski, Mariusz Nowak, Klaudia Piotrowska, Karola Kotowska, Tomek Wojno, Ewa Buss, Mariusz Michał Ziemba, Whisky Jewels, Whisky FAN CLUB / Jarek Buss /, Whisky największy wybór w Polsce /Tudor House LTD/, sklep-ballantines.pl, Piwo Fuller's Polska, Bowmore whisky Polska, Sensuality, Foto World foto świat, Piotr Stachura, Dominika Malinowska Lubisz te wpisy

Dodaj komentarz

Lubisz whisky?

Otrzymuj Najlepszy newsletter o whisky w Polsce.

Będziesz dostawał nie tylko HOT INFO ale także materiały ekskluzywne.

Dołącz do nas!

Zapisuję się

FreshMail.pl