Fenomen rumu “Agricole”

Fenomen rumu "Agricole"

Jest on tworzony poprzez destylację świeżego, sfermentowanego soku z trzciny cukrowej.
Produkowany w byłych francuskich koloniach – Martynice i Gwadelupie, ceniony jest za swój specyficzny aromat i smak, a te z kolei są efektem wielowiekowych metod produkcji.
Nazwa Trois Riveries czerpie z położenia geograficznego, a konkretnie trzech rzek: Bois d’Inde, Oman and St. Pierre, które swym korytem przylegają do pierwotnej posiadłości, założonej przez Nicolasa Fouqueta, nadzorcę króla Ludwika XIV w 1660 roku. Sama plantacja trzciny cukrowej, położona na południu wyspy, korzysta z wyjątkowych przywilejów natury.
Trzcina wyrasta na glinianej glebie, bogatej w magnez, podczas gdy jej korzenie kąpią się niemalże w morskiej wodzie. Dzięki temu aromat i smak rumu jest niezwykły i niespotykany.
Zostało to zauważone i docenione w 1996 roku, kiedy to rumom Agricole przyznano prestiżową apelację “d’origine controlee”, zarezerwowaną dotychczas dla francuskich serów i win.
Taki właśnie rum, w wersji 12 yo, a właściwie beczka po nim, posłużyła do stworzenia limitowanej wersji Teeling Trois Rivieres.
Po 6 latach dojrzewania w beczce po Bourbonie, whiskey Teeling Small Batch poddana została procesowi finiszowania w beczkach po rumie z Martyniki przez kolejne sześć miesięcy.
Czerpiąc z takiej beczki pełnymi garściami, zyskała dodatkowe, świeże aromaty melona, eukaliptusa, sosnowych igieł, zielonych liści i wilgotnej ziemi.

Jako, że to limitowana edycja, dostępność na polskim rynku jest ograniczona, choć nie na tyle, aby nie zaspokoić wielu miłośników tego gatunku.


Share via
92 Shares

Lubisz whisky?

Otrzymuj Najlepszy newsletter o whisky w Polsce.

Będziesz dostawał nie tylko HOT INFO ale także materiały ekskluzywne.

Dołącz do nas!

FreshMail.pl